unutmayın
Şükür, her şeyin Allah'tan geldiğini bilen bir insanın Allah'a olan sevgisini, teşekkürünü gösteren bir ibadettir. Gün içinde yaratıcımız olan Rabbimize şükretmemiz için çok fazla sebep vardır.

Ölüme yakın bir şekilde uyuduğunuz uykunuzdan sizi uyandırıp, tekrar can veren Allah'tır.

Sabah uyandığınızda nefes alabileceğiniz bir hava var eden Allah'tır.

Uyandığınızda görmenizi sağlayan, ışığa sebep olan güneşi yaratan Allah'tır.

Aciz bir şekilde kalktığınızda temizlenmenizi sağlayan suyu, sabunu, diş macununu yaratan Allah'tır.

Güne güçlü bir enerji ile başlamanıza yarayacak temiz ve faydalı besinleri yaratan, bunları bedeninize faydalı hale getiren Allah'tır.

İşinize kısa zamanda varmanızı sağlayan araba, otobüs, taksi, vapur gibi vasıtaları yaratan Allah'tır.

Geçiminizi sağlayacak işinizi yaratan Allah'tır.

Rızkınızı veren, para kazanmanızı dileyen Allah'tır.

Yemek ihtiyacı hissettiğinizde çeşit çeşit yiyeceklerin olduğu marketleri, lezzetli yemekleri, restoranları emrinize veren Allah'tır.

Gün içinizde size faydalı olan her türlü olayı yaratan ve kontrol eden Allah'tır.

Çok daha fazla detaylandırabileceğiniz bu örnekleri, kısacası her anınızı bilen, gören, kollayan, haberdar olan, size tüm ihtiyaçlarınız ulaştıran Rabbimiz olan Allah'tır.

Rabbimiz'in Kur'an'da da belirttiği gibi:

Nimet olarak size ulaşan ne varsa, Allah'tandır,….. (Nahl Suresi, 53)

Yaratan, hiç yaratmayan gibi midir? Artık öğüt alıp-düşünmez misiniz? Eğer Allah'ın nimetini saymaya kalkışacak olursanız, onu bir genelleme yaparak bile sayamazsınız. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Nahl Suresi, 17-18)

Görmüyor musunuz ki, şüphesiz Allah, göklerde ve yerde olanları emrinize amade kılmış, açık ve gizli sizin üzerinizdeki nimetlerini genişletip-tamamlamıştır. (Buna rağmen) İnsanlardan öyleleri vardır ki, hiç bir ilme dayanmadan, bir yol gösterici ve aydınlatıcı bir kitap olmadan Allah hakkında mücadele edip durur. (Lokman Suresi, 20)

Yaşadığımız her an şükretmek için bir vesiledir. Nimetleri sürekli andığınız takdirde artıracak olan Rabbimiz'e şükranınızı göstermeyi unutmayın….

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !