zorluğunu yaşamayan bilmez diyorum :)

Minik endoskopi kapsülü
İlâç kapsülü büyüklüğündeki endoskopi robotu, bağırsak içerisinden saniyede 30 adet 2 megapiksellik fotoğraf çekerek dışarıdaki bir SD kartına gönderebiliyor. Japon RF sistem lâboratuvarında geliştirilen ve benzerlerinden % 40 daha küçük olan ‘Sayaka’ isimli kapsül endoskop, çalışırken pile ihtiyaç duymuyor. Hayvan deneyleri yapılan ‘Sayaka’nın yakın zamanda klinik denemelerde de kullanılması plânlanıyor.

Nasıl çalışıyor?
Minik kapsülün orta kısmına yerleştirilmiş 2 megapiksellik kamera, kapsül içerisinde 360 derece dönerek geçtiği bölgelerin yan duvarlarından saniyede 30 resim çekiyor. Önceki benzer görüntü alma cihazlarında fotoğraf çeken kısım endoskopların uçlarında olduğundan yan duvarların net resimleri elde edilemiyor, ele geçen resimlerin yalnızca dış kısımlarında yan duvarlar görülebiliyordu. Kapsül ortasındaki döner fotoğraf makinesi, bu zorluğun giderilmesine vesile olmakta. Küçük endoskop, çalışması için gerekli 50 miliwatt enerjiyi hastanın beline takılan bir kemerdeki bakır sargı vesilesiyle (indüksiyonla elektrik iletimi) sağlıyor. Dışarıdan gelen bu enerjiyle floresant ve beyaz LED’ler aydınlatma yaparken, içeride bulunan bir elektromagnetin kutupları değiştiriliyor. Bu ise üzerinde resim çeken optik kısım bulunan, kalıcı bir mıknatısın iki saniyede bir 60 derece dönmesine vesile oluyor. Her 12 saniyede tam bir dönüş mümkün olurken, bu sırada çok sayıda fotoğraf da çekilebiliyor. Dakikada yaklaşık
1 cm kadar ilerleyen kapsüle yeterince fotoğraf çektirilerek, bilgiler dışarıdaki bir SD hafıza kartına gönderiliyor.

Nasıl kullanılıyor?
Hasta tarafından yutulan kapsül, sindirim sisteminde tabiî seyir ile ilerleyerek, bağırsaklara ulaşıyor. Yaklaşık sekiz saat süren bu seyahat sırasında minik kapsül, içerisinde bulunan fotoğraf makinesiyle yaklaşık 870.000 fotoğraf çekerek, bu fotoğrafları hastaya takılmış bel kemerindeki SD kartına kablosuz olarak iletiyor.

SD hafıza kartındaki bilgileri bir bilgisayarda çözen doktorlar, bağırsağın düz bir haritasını ihtiva eden yaklaşık 1.175 piksellik görüntüye ulaşabiliyorlar. Doktorlar bu görüntüleri gerektiği yerlerde 75 kat kadar büyüterek daha şümullü (detaylı) inceleyebilmekte, gelişmekte olan tümör veya benzeri problemleri daha erken dönemlerde teşhis edebilmekte. Gelecekte bu tür küçük cihazların daha da geliştirilebileceği söylenebilir. Meselâ taşınan ilâcı direkt olarak hedef bölgeye verme veya küçük cerrahî müdahalelerde bulunma da söz konusu olabilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !